10K-W-BB-45 Broadband 11kW Water-Cooled Ø45mm Thermal Sensor7Z0710210K-W-BB-45Thermal Laser Power Sensor, BB Type, 0.1-11 kW, Ø45 mm, 800-2000 nm and 10.6 µm, Water-Cooled
Specifications
  • Product Name
    10K-W-BB-45
  • Absorber Type
    BB - Broadband general purpose
  • Aperture Size
    Ø45 mm
  • Spectral Range
    800-2000 nm and 10.6 µm
  • Minimum Power
    100 W
  • Maximum Average Power
    11 kW
  • Backscattered Power
    ~3.5% without Scatter Shield
    ~1% with Scatter Shield
  • Response Time
    2.7 s
  • Maximum Average Power Density
    10 kW/cm²
  • Cooling
    Water
  • Dimensions
    Ø146 x 70 mm
  • Cable Length
    5 m
  • CE Compliance
    Yes
  • UKCA Compliance
    Yes
  • China RoHS Compliance
Features
Scatter Shields: Reducing Back-Reflected Power from High Power Sensors
Sensors for Measuring Laser Power
Measuring Ultra High Power Laser Beams
Water Cooled Sensors: Things to Look Out For
Thermal Sensor Calibration
Absorption of different thermal sensor absorber types
Frequently Asked Questions
Accessories
5000W / 10K-W / 15K-W Protective Housing
Protective Housing with shutter for Ophir 5000W, 10K-W and 15K-W sensors.
Compare Description Drawings, CAD & Specs Avail. Price
7Z08344Protective Housing and Shutter, 5000W / 10K-W / 15K-W Sensors
4 Weeks
10K-W/15K-W Scatter Shield Assy
7Z08295Scatter Shield, 10K-W / 15K-W Sensors
7 Weeks
7Z08345Protective Cover, 10K-W / 15K-W Sensor with Scatter Shield
In Stock
10K-W Protective Cover for Water Cooled Sensors
Protective Cover with Target Pattern for 1000W, L1500W, 5000W, 10K-W and 15K-W sensors (1 unit supplied with 5000W, 10K-W, and 15K-W).
1G01332Protective Cover, 15K-W, 10K-W, 5000W, L1500W, 1000W Sensors
In Stock
Metric Water Fitting
Metric water fittings for all water cooled sensors except 16K-W & 30K-W with quick connection to 10mm plastic tubing. The Metric water fittings are also suitable for the QBH Adapters. Replaces standard fitting connecting to 3/8" tubing (set of 2 each).
7Z08353Metric Water Connector, 10 mm, Water Cooled Sensors