L300W-LP2-50 Long Pulse 300W Water-Cooled Ø50mm Thermal Sensor7Z02776L300W-LP2-50Thermal Laser Power Sensor, LP2 Type, 0.5-300 W, Ø50 mm, 350-2200 nm/10.6 µm, Water-Cooled
6 Weeks
Specifications
  • Product Name
    L300W-LP2-50
  • Absorber Type
    LP2 - Long pulse and CW high damage threshold
  • Aperture Size
    Ø50 mm
  • Spectral Range
    350 to 2200 nm and 10.6 µm
  • Minimum Power
    500 mW
  • Maximum Average Power
    300 W
  • Minimum Pulse Energy
    200 mJ
  • Maximum Pulse Energy
    300 J
  • Response Time
    2.5 s
  • Maximum Average Power Density
    12 kW/cm²
  • Maximum Energy Density <100 ns
    0.07 J/cm²
  • Maximum Energy Density 2 ms
    90 J/cm²
  • Cooling
    Water
  • Dimensions
    90 x 90 x 20 mm (LxWxD)
  • Cable Length
    1.5 m
  • CE Compliance
    Yes
  • UKCA Compliance
    Yes
  • China RoHS Compliance
Features
LP2 Sensors Coating With Very High Damage Threshold and Very Low Reflection
Choosing a Thermal Sensor
Sensors for Measuring Laser Power
Thermal Power Sensor Accuracy
Thermal Sensor Calibration
Absorption of different thermal sensor absorber types
Frequently Asked Questions
Accessories
Metric Water Fitting
Metric water fittings for all water cooled sensors except 16K-W & 30K-W with quick connection to 10mm plastic tubing. The Metric water fittings are also suitable for the QBH Adapters. Replaces standard fitting connecting to 3/8" tubing (set of 2 each).
Compare Description Drawings, CAD & Specs Avail. Price
7Z08353Metric Water Connector, 10 mm, Water Cooled Sensors