L250W-BB-50 Broadband 250W Water-Cooled Ø50mm Thermal Sensor7Z07125L250W-BB-50Thermal Laser Power Sensor, BB Type, 1-250 W, Ø50 mm, 0.19-11 µm, Water-Cooled
8 Weeks
L250W-BB-50 Broadband 250W Water-Cooled Ø50mm Thermal Sensor7Z07125BL250W-BB-50 with 5m cableThermal Laser Power Sensor, BB Type, 1-250 W, Ø50 mm, 0.19-11 µm, Water-Cooled with 5m cable
6 Weeks
Specifications
  • Product Name
    L250W-BB-50
  • Absorber Type
    BB - Broadband general purpose
  • Aperture Size
    Ø50 mm
  • Spectral Range
    0.19-11 µm
  • Minimum Power
    1 W
  • Maximum Average Power
    250 W
  • Minimum Pulse Energy
    120 mJ
  • Maximum Pulse Energy
    200 J
  • Response Time
    2.5 s
  • Maximum Average Power Density
    10 kW/cm²
  • Maximum Energy Density <100 ns
    0.3 J/cm²
  • Maximum Energy Density 2 ms
    10 J/cm²
  • Cooling
    Water
  • Dimensions
    90 x 90 x 20 mm (LxWxD)
  • Cable Length
    1.5 m
  • CE Compliance
    Yes
  • UKCA Compliance
    Yes
  • China RoHS Compliance
Features
Choosing a Thermal Sensor
Sensors for Measuring Laser Power
Thermal Power Sensor Accuracy
Water Cooled Sensors: Things to Look Out For
Thermal Sensor Calibration
Absorption of different thermal sensor absorber types
Frequently Asked Questions
Accessories
Metric Water Fitting
Metric water fittings for all water cooled sensors except 16K-W & 30K-W with quick connection to 10mm plastic tubing. The Metric water fittings are also suitable for the QBH Adapters. Replaces standard fitting connecting to 3/8" tubing (set of 2 each).
Compare Description Drawings, CAD & Specs Avail. Price
7Z08353Metric Water Connector, 10 mm, Water Cooled Sensors