FL400A-LP2-50 Long Pulse 400W Fan-Cooled Ø50mm Thermal Sensor7Z02778FL400A-LP2-50Thermal Laser Power Sensor, LP2 Type, 100 mW to 500 W, Ø50 mm, 350-2200 nm/10.6 µm
In Stock
Specifications
  • Product Name
    FL400A-LP2-50
  • Absorber Type
    LP2 - Long pulse and CW high damage threshold
  • Aperture Size
    Ø50 mm
  • Spectral Range
    0.35-2.2, 10.6 µm
  • Minimum Power
    100 mW
  • Maximum Average Power
    400 W
  • Maximum Power Intermittently
    500 W
  • Minimum Pulse Energy
    250 mJ
  • Maximum Pulse Energy
    600 J
  • Response Time
    4 s
  • Maximum Average Power Density
    10 kW/cm²
  • Maximum Energy Density <100 ns
    0.07 J/cm²
  • Maximum Energy Density 2 ms
    90 J/cm²
  • Cooling
    Fan
  • Dimensions
    90 x 90 x 105 mm (LxWxD)