FL400A-BB-50 Broadband 400W Fan-Cooled Ø50mm Thermal Sensor7Z02734FL400A-BB-50Thermal Laser Power Sensor, BB Type, 300 mW to 500 W, Ø50 mm, 0.19-20 µm
In Stock
Specifications
  • Product Name
    FL400A-BB-50
  • Absorber Type
    BB - Broadband general purpose
  • Aperture Size
    Ø50 mm
  • Spectral Range
    0.19-20 µm
  • Minimum Power
    300 mW
  • Maximum Average Power
    500 W
  • Minimum Pulse Energy
    75 mJ
  • Maximum Pulse Energy
    600 J
  • Response Time
    4 s
  • Maximum Average Power Density
    8.5 kW/cm²
  • Maximum Energy Density <100 ns
    0.3 J/cm²
  • Maximum Energy Density 2 ms
    10 J/cm²
  • Cooling
    Fan
  • Dimensions
    90 x 90 x 105 mm (LxWxD)