F50A-BB-18 Broadband 50W Fan-Cooled Ø17.5mm Thermal Sensor7Z07121F50A-BB-18Thermal Laser Power Sensor, BB Type, 10 mW to 50 W, Ø17.5 mm, 0.19-11 µm
8 Weeks
Specifications
  • Product Name
    F50A-BB-18
  • Absorber Type
    BB - Broadband general purpose
  • Aperture Size
    Ø17.5 mm
  • Spectral Range
    0.19-11 µm
  • Minimum Power
    10 mW
  • Maximum Average Power
    50 W
  • Minimum Pulse Energy
    6 mJ
  • Maximum Pulse Energy
    50 J
  • Response Time
    0.8 s
  • Maximum Average Power Density
    17 kW/cm²
  • Maximum Energy Density <100 ns
    0.3 J/cm²
  • Maximum Energy Density 2 ms
    2 J/cm²
  • Cooling
    Fan
  • Dimensions
    64 x 64 x 78 mm (LxWxD)