Software
PE-C Sensors with StarLab
Note: PE-C \ PD10-C sensors can't be upgraded via EA-1 interface.
Specifications
  • Product Name
    PD10-C-193
  • Aperture Size
    Ø10 mm
  • Material
    UV-Silicon
  • Spectral Range
    190-400 nm
  • Minimum Pulse Energy
    40 nJ
  • Maximum Pulse Energy
    2µJ
  • Maximum Frequency
    20,000 Hz
  • Maximum Average Power
    3 mW at 400 nm
  • Maximum CW Power Density
    50 W/cm²
  • Maximum Pulse Width
    2 μs
  • Cable Length
    1.5 m
  • Dimensions
    Ø62 x 22 mm